مگر کودکان هم افسرده می‌شوند؟

یکی از ناخوشایندترین تجربیات برای والدین، این است که فرزند خود را ناراحت و افسرده ببینند بدون اینکه بتوانند به او کمکی کنند. کمک کردن به این کودکان نیازمند این است که ابتدا بدانیم در سر آنها چه می گذرد. اما گاهی اوقات، شناسایی دلیل رفتار کودکان کار آسانی نیست.
عوامل زیادی وجود دارد که کودکان را دچار افسردگی میکند. اختلافات والدین، طلاق ، فوت یکی از عزیزان، جا به جایی مداوم محل زندگی و مدرسه و مورد سو استفاده قرار گرفتن را میتوان از مهمترین عوامل این مسئله دانست.
برخی از کودکان زمانی که افسرده می شوند رفتارهایی از خود نشان می دهند که تشخیص افسردگی را آسان می کند. این رفتارها تغییرات خلقی، مانند ناراحتی و اندوه، کاهش سطح انرژی و عدم تمرکز را شامل می شود، اما برخی دیگر به جای آنکه ناراحت باشند، دچار بی قراری بیش از حد، پرخاشگری و ناسازگاری می شوند که این مساله فضای خانه را متشنج می کند.

 

kids anxiety 300x169 - مگر کودکان هم افسرده می‌شوند؟

 

همچنین ممکن است ببینید که فرزندتان دیگر دوست ندارد به فعالیتی که همیشه از آن لذت می برده، بپردازد یا آنکه از دوستان خود دوری می کند. کودکان افسرده همچنین ممکن است در درس خود دچار افت شدید شوند، به آینده خوشبین نباشند یا حتی با صدای بلند آرزو کنند که کاش مرده بودم.
زمانی که پریشانی کودک خود را می بینید، بسیار مهم است به او نشان دهید که دوست دارید، حرفهایش را بشنوید تا بتوانید بهتر به او کمک کنید. البته این کار نیاز به صبر زیادی دارد، چرا که برخی از این کودکان دوست ندارند در رابطه با احساسات خود با کسی صحبت کنند. بهتر است ابتدا از خودتان شروع کنید. از احساساتی که در طول روز داشته اید با فرزندتان گفتوگو کنید، این کار آنها را نیز تشویق میکند تا احساساتشان را برون ریزی کنند. خوب است که به آنها نشان دهید  کنارشان هستید و بدون آنکه قضاوتشان کنید احساسشان را درک می کنید و حتی اگر نیاز باشد از افراد متخصص کمک می گیرید.
یکی دیگر از کارهایی که میتوانید انجام دهید این است که در حد سن و توان کودکتان به آنها مسئولیت هایی را در خانه واگذار کنید. این کار موجب افزایش حس ارزشمندی در کودکان می شود.
fear 768x480 1 300x188 - مگر کودکان هم افسرده می‌شوند؟
یادتان باشد افزایش تعامل مثبت بین والدین و فرزندانشان یکی از بهترین راه ها برای برطرف شدن بسیاری از مشکلات در دوران کودکیست.
به همین منظور میتوانید ساعتی در روز را در نظر بگیرید تا در آن فقط با فرزندتان، همان طور که او دوست دارد وقت بگذرانید مثلا میتوانید با هم آشپزی کنید، کشتی بگیرید، به استخر بروید و…
دایره ی دوستی ها، در حال خوب کودکان بسیار تاثیرگذار است. میتوانید با دعوت کردن دوستان فرزندتان به خانه یا محیطی باز مثل پارک یا برقراری تماس تلفنی و تصویری حال بهتری را به آنها هدیه دهید.
با اینکه دیدن ناراحتی و افسردگی کودکان برای والدین خوشایند نیست، اما میتوان با همین راه حل های ساده به آنها کمک کرد.
نگار صادقی روانشناس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *